Конденсатори ніобієві, застосування, маркування, призначення
Назва такого елементу електроустаткування, як конденсатор, бере свої джерела з латинської мови й в дослівному перекладі означає «згущувати», або «ущільнювати». Роль конденсатора в електромережі зводиться саме до накопичення (згущення) електроенергії, і подачі її за місцем призначення. На сьогодні конденсатори ніобієві визнаються одними з найбільш часто використовуваних елементів електромережі та радіо пристроїв.
Трохи історії
Історія розвитку випуску конденсаторів починається в далекому 1745 році в німецькому місті Лейдені, коли була винайдена так звана лейденська банка. Цей винахід дозволяло накопичувати й зберігати досить великий заряд електроенергії, власне саме це винахід послужило поштовхом для активного вивчення і розвитку електрострумів і електромереж. Завдяки винаходу лейденської банки вченим вперше вдалося отримати електро іскру в лабораторних умовах штучним способом.
По праву вважається, що лейденська банка послужила прообразом всіх сучасних конденсаторів.
Використання ніобієвих конденсаторів
Конденсатор є дві металеві пластини, які поділяються діелектриком і мають контакти для приєднання до інших елементів обладнання.
Ніобієві конденсатори належать до твердотілих видів обладнання і за технічними характеристиками вони дуже схожі з танталовими. Основною перевагою ніобієвих конденсаторів є здатність витримувати високі температури під час пайки та досить велика питома місткість.
Ніобієві конденсатори оптимально підходять для використання в мережах зі змінним, постійним або імпульсним струмами. Режим роботи такого конденсатора імпульсний. Тип — полярний.
Ніобієвий конденсатор розрахований на тривалий період роботи, хорошу зносостійкість і високу надійність. Монтаж на поверхню ніобієвих конденсаторів порівняно нескладний через можливості проведення робіт із застосуванням пайки.
Маркування і технологія виготовлення
Технологія виготовлення ніобієвих конденсаторів подібна до технологій випуску танталових елементів — готується основа з діелектриком і діодом, яка згодом спікається для додання їй ствердів. Ніобієві конденсатори можуть випускатися як на основі металевого ніобію, так і оксиду ніобію. Технічні характеристики оксиду ніобію нижче, але користуючись більш привабливої ціни цей тип конденсаторів потроху набирає популярність.
Маркування
Ніобієві конденсатори маркуються шифром К53, що означає серію деталі. Ця серія відноситься до дорогого виду конденсаторів, ніж звична вітчизняна серія К50-35, однак технічні характеристики цієї серії значно вище, що призводить до популяризації цих конденсаторів.
Ніобієві конденсатори упаковуються в герметичний корпус і досить активно використовуються в електрообладнанні. Відмітною переважно ніобієвих конденсаторів марок К53-4, К53-19, К53-21 є наявність набагато менших в порівнянні з іншими конденсаторами показників струмів витоку.
Вихід з ладу ніобієвих конденсаторів
<Попри той факт, що запас міцності ніобієвих конденсаторів досить великий, цей елемент обладнання так само схильний до ламання і виходу з ладу. Причинами можуть служити:
- перепади напруги в мережі,
- розгерметизація корпусу,
- вплив шкідливих зовнішніх факторів,
- фізичні ушкодження і т.ін.
Ремонту, як правило, конденсатори не підлягають, тому що вийшли з ладу елементи обладнання потребують заміни.